5-LETNI JUBILEUSZ NADANIA IMIENIA JANUSZA KORCZAKA SZKOLE PODSTAWOWEJ W BOGUSZYNIE

20.10.2019, 15:41, SP Boguszyn


       Już 5 lat minęło, odkąd Szkoła Podstawowa w Boguszynie otrzymała nowe imię. Była więc okazja do małego Jubileuszu. To przecież dopiero 5 lat, ale… aż 5 lat. Przez ten czas szkoła zmieniła swoje oblicze, stała się szkołą otwartą dla tych, którzy chcą z nią współpracować. Nikogo specjalnie nie trzeba do niej zapraszać, bo wszyscy wiedzą, że zawsze mogą przyjść na akademie i uroczystości, na festyny, kiermasze i Jasełka, wystawy prac dzieci oraz wziąć mogą udział w comiesięcznych cyklicznych spotkaniach „Trzech Pokoleń”. Przez ten czas szkoła zyskała wielu przyjaciół, którzy z nią współpracują, z czego się bardzo cieszymy.


      Była też okazja w czasie uroczystości podziękować rodzicom za współpracę i ich cenne dary dla szkoły zaczynając od sztandaru, który ufundowali, poprzez nagłośnienie, pomoc przy umeblowaniu (szafki dla dzieci, wysokie ławki i krzesła), a także za sfinansowanie licznych i nietanich pomocy dydaktycznych. Wszystko to przecież dla dzieci. Tych dzieci, które gdy się uśmiechają, to cały świat się śmieje. Tych dzieci, których patronem w spełnianiu marzeń jest Janusz Korczak. Wszak dzieci są najważniejsze, wszystkie dzieci są nasze i wszystkie równe. Powinniśmy o tym pamiętać w codziennym dniu. Nie zawsze jest miło, bywają problemy i trudności, ale nic się nie liczy tak bardzo jak dziecko! Gdy w grę wchodzi dziecko, należy schować głęboko na dno studni swe własne zachcianki i ambicje oraz urażoną dumę i kłopoty. Każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia. I tylko dzieci się liczą. Przecież już Janusz Korczak powiedział: „Każde dziecko, które się rodzi, jest już człowiekiem.” O tym zawsze należy pamiętać i tym się kierować. To wszystko zostało przypomniane na uroczystości i skierowane do wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, a także emerytów i absolwentów szkoły, tych, którzy mogli i chcieli przybyć na uroczystość. O uroczystości bowiem powiadomiono lokalną społeczność poprzez plakaty, stronę internetową i wszechobecnego dziś facebooka. Na taką uroczystość mógł przyjść każdy, kto znalazł czas, jedynie władze gminne i sołeckie otrzymały imienne zaproszenia. Bez władz bowiem szkoła by w ogóle nie istniała. Pamiętajmy, że przechodziła burzliwy okres, że było trudno, po drodze w tym czasie spotkała ją także reforma przechodzenia ze szkoły sześcioklasowej w ośmioklasową, w czym wybitnie pomagało także lokalne środowisko wspólnie z rodzicami. W ostatnim czasie szkoła uzyskała ogromne dofinansowanie na remonty i rozwój z gminy, a z sołectwem współpracuje w zakresie festynów, kiermaszy i Jasełek.


     Przez ten okres w szkole się wiele działo. Wystarczy tylko wspomnieć uzyskanie certyfikatu „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń”, udział w programach MEN „Aktywna tablica” i „Posiłek w szkole” oraz współpracę z Legalną Kulturą, dzięki której szkoła otrzymała 11 nowych laptopów dla dzieci. W tej chwili w klasach wiszą najnowocześniejsze monitory interaktywne, jest nie tylko gabinet pielęgniarki szkolnej, ale i logopedyczny wspólny z pedagogicznym dla terapii dzieci. Biblioteka szkolna poprzez programy „Książki naszych marzeń” i udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa uzyskała nowe książki za ok. 7 tyś. złotych! Nawiązaliśmy współpracę ze Szkołami Korczakowskimi. Możemy się poszczycić wieloma laureatami różnych konkursów. Na terenie szkoły realizuje się wiele projektów edukacyjnych dla dobra i rozwoju dzieci. Jeśli chodzi o bazę szkoły, to mamy nowe łazienki dla oddziałów przedszkolnych, w każdej klasie jest umywalka, co zwiększa bezpieczeństwo dzieci. Mamy nowe bezpieczne lampy na sali gimnastycznej. Stary budynek remontujemy i zabiegamy o rozwój szkoły i przedszkola. Naprawdę dużo się dzieje. Na zewnątrz pozbyliśmy się starych i suchych drzew, co zwiększa bezpieczeństwo i na szczęście zdążyliśmy przed katastrofalnym w skutkach dla gminy huraganem, dzięki czemu szkoła nie ucierpiała. Dokonaliśmy frezowania starych pni, żeby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci na przerwach, w czym znacznie dopomogli nam rodzice! Sadzimy drzewka. A zaczęliśmy już dawno od akcji zalesiania kraju. Mamy nawet wspaniałą kosiarkę, która ułatwia pracę, bo teren u nas duży i dzięki niej zyskujemy czas na prace konserwatorskie wewnątrz budynku szkolnego, bo przecież dbać trzeba nie tylko o to, jak wygląda na zewnątrz. W środku też jest wiele pracy. Cały czas myślimy o rozwoju, przydałby się parking dla rodziców, większy plac zabaw dla dzieci. Potrzeb jest dużo. Cieszymy się więc, że tak wiele udało się uzyskać w tak krótkim czasie. Kiedyś była tylko zerówka, potem pięciolatki. Dziś w szkole są trzy oddziały przedszkolne, a marzy nam się czwarty! Tyle jeszcze do zrobienia. Sami za siebie trzymamy kciuki. Mamy nadzieję na rozwój i tego sobie życzymy na kolejne 5 lat. Szkoła ma ogromne możliwości. Przekroczyła liczbę 200 dzieci! W tej chwili na terenie szkoły jest 219 uczniów! I w tym duchu działamy nadal!!! Dla naszych dzieci. Nic i nikt się poza dziećmi nie liczy! Jak Janusz Korczak, nasz Patron: wszystko dla dobra dzieci.


     Uroczystość zaczęła się uroczystym wprowadzeniem sztandaru i przemówieniem dyrektora szkoły p. Ireny Borusiak, która zakończyła cytatem „Jakie by nie było, życie jest piękne". I w tym duchu należy działać dla szkoły, dla dziecka; a dzieci powinny zrozumieć, że teraz jest czas na realizację ich marzeń, ale bez odrobiny wysiłku z ich strony marzenia się nie spełnią. Nic nie przychodzi łatwo.


     Potem przemawiał Wójt Gminy Nowe Miasto nad Wartą Pan Aleksander Podemski i uroczyście odśpiewano hymn szkoły. Tradycja jest ważna, łączy pokolenia. Nie mogło zabraknąć części artystycznej. Zaprezentowały się w piosence i tańcu grupy przedszkolne. Prześliczny widok! Wystąpiła także grupa taneczna klas II, po raz pierwszy! Ćwiczą dopiero półtora miesiąca, a zaprezentowali się rewelacyjnie! Zaprezentowali taniec murzyński zgodnie z tekstem „Króla Maciusia Pierwszego” ,gdzie główny bohater odwiedził Afrykę. Widzowie mieli szansę obejrzeć inscenizację teatralną o prawach dziecka przygotowaną przez koło teatralne klasy VII i panią Ewę Wawrzyniak opiekunkę koła i tegoroczną laureatkę Nagrody Wójta.


     Na sam koniec rozdano liczne nagrody w wielu konkursach, ale o tym w kolejnym artykule.


     W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że przedstawiciele klasy VII i VIII przygotowali dla młodszych klas prezentacje multimedialne o Patronie szkoły i wszyscy zostali za to nagrodzeni. 

 
« Wstecz