DZIEŃ PATRONA

24.10.2016, 22:15, SP Boguszyn


DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. JANUSZA KORCZAKA W BOGUSZYNIE

 

 

Święto Komisji Edukacji Narodowej przypadające na dzień 14 października to bardzo dobry termin na obchody Dnia Patrona w szkole, bowiem Janusz Korczak był nie tylko lekarzem – był przede wszystkim genialnym pedagogiem i wychowawcą, opiekunem swoich ukochanych nade wszystko dzieci. Ten wspaniały człowiek wybrał wszak śmierć razem ze swoimi wychowankami, mimo że mógł ocalić życie. Ale tylko swoje życie, a tego nie chciał. Poszedł na śmierć razem z dziećmi z żydowskiego domu sierot i pozostałymi wychowawcami pewnego sierpniowego dnia 1942r. Ten czyn nigdy nie powinien zostać zapomniany. To on nie chcąc przestraszyć dzieci wmówił im, że jadą na wycieczkę, a nie na śmierć do Treblinki. Do końca wierny swym słowom: „Gdy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Pamiętamy dokonania Janusza Korczaka jako pedagoga i nauczyciela, jego nowatorskie podejście do wychowania oraz jego liczne prace naukowe cenione na całym świecie. Wszyscy bardzo się cieszymy, iż taki właśnie człowiek został patronem szkoły w Boguszynie.


Wszyscy uczniowie szkoły od najmłodszych do najstarszych doskonale znają postać swego patrona. Dają temu wyraz biorąc udział w wielu projektach i konkursach związanych z osobą Janusza Korczaka. W tym roku szkolnym był to projekt edukacyjny pt. „TYDZIEŃ KORCZAKOWSKI” , który trwał od 1.10. – 13.10.2016r., a byli zaangażowani w niego wszyscy nauczyciele i wszystkie klasy. Uczniowie brali udział w licznych projektach i konkursach. Stworzyli też prezentację dotyczącą życia Janusza Korczaka.


Tydzień Korczakowski zakończył się obchodami Dnia Patrona z udziałem zaproszonych gości. Obecni byli radni Gminy Nowe Miasto n/W panie Agnieszka Król (sołtys Nowego Miasta) oraz p. Magdalena Rodziak (sołtys Chromca) i rodzice z Radą Rodziców na czele. Gościem specjalnym był doktor Roman Gawrecki z żoną, co symbolizuje wyuczony zawód Janusza Korczaka.


Nie mogło się oczywiście obejść bez krótkiego przemówienia dyrektora szkoły po wprowadzeniu sztandaru, który powitał wszystkich zebranych i zaprosił na część artystyczną. W kilku słowach pani dyrektor przypomniała postać Janusza Korczaka i jego hasło, które stało się mottem spotkania „Kiedy śmieje się jedno dziecko – śmieje się cały świat”. Głos zabrał także zaproszony gość p. dr Gawrecki. Części oficjalnej towarzyszył sztandar szkoły, który został wyprowadzony po odśpiewaniu hymnu szkoły.


Dzień Patrona to przede wszystkim scenki z życia Janusza Korczaka przygotowane przez uczniów klasy IV (pod opieką dyr. szkoły i polonisty Ireny Borusiak oraz wychowawcy p. Sylwii Roszyk) i scenki ze znanych książek patrona szkoły wraz z wywiadem z królem Maciusiem Pierwszym i obradami dziecięcego parlamentu, w którym wzięli udział uczniowie klasy VI (pod opieką polonisty p. Ilony Łukaszczyk i wychowawcy p. Marii Jeziornej). Po części w całości poświęconej życiu i twórczości Janusza Korczaka nastąpiła przerwa, a po niej klasa V (pod opieką wychowawcy p. Joanny Odorczyk) wystąpiła w typowej akademii na Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Było to bardzo ładne przedstawienie, w które przepięknie wpleciono podziękowania dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły.


Podczas obchodów Dnia Patrona rozstrzygnięto liczne konkursy z Tygodnia Korczakowskiego i wręczono wspaniałe nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.


Po uroczystościach uczniowie rozeszli się do klas, gdzie w ramach Dnia Samorządności i idei Korczaka uczniowie klasy VI wcielili się w role nauczycieli i pod ich opieką prowadzili poszczególne lekcje dla młodszych uczniów, dla tych ostatnich była to niesamowita atrakcja.


Do chwili obecnej na szkolnym korytarzu i w świetlicy trwa wystawa pokonkursowa prac dzieci, do obejrzenia której zapraszamy wszystkich rodziców naszych uczniów.

Irena Borusiak


 



 

 
« Wstecz