Festyn z okazji Dnia Dziecka !

01.06.2019, 20:55, SP Boguszyn

W piątek dnia 31 maja o godzinie 13.00 na boisku szkolnym rozpoczął się festyn szkolno-wiejski z okazji Dnia Dziecka. Organizatorami imprezy była Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Boguszynie oraz sołectwo wsi Boguszyn. Na festyn zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy razem ze swymi dziećmi i oczywiście uczniowie szkoły z rodzicami.
 Na początku dyrektor szkoły Irena Borusiak powitała wszystkich przybyłych z dziećmi na czele oraz władze gminy w osobach: zastępca wójta p. Wiesław Schreiber, sekretarz gminy p. Honorata Nawrocka, radna gminna p. Zofia Kędziora oraz sołtys wsi Boguszyn p. Marek Szulc. Powitani zostali także rodzice. Dyrektor szkoły podziękowała też wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji festynu i opowiedziała krótko o czekających atrakcjach.
 Po krótkiej części oficjalnej festyn rozpoczął się występami dzieci. Zaprezentowało się koło taneczne, wszystkie oddziały przedszkolne w tańcach współczesnych oraz koło teatralne dzieci młodszych. Część artystyczną zakończył polonez w wykonaniu klasy Ia i III.
 Na dzieci czekało moc atrakcji przygotowanych przez szkołę oraz pana sołtysa i współpracujących ze szkołą państwa Nagłych z Boguszyna. Dzieci chętnie skorzystały z zajęć plastycznych przygotowanych przez nauczycieli z klas I – III (malowanie na agrowłókninie i kolaże z mąki, kaszy i ryżu). Długa kolejka ustawiła się też do malowania twarzy i wkrótce boisko szkolne zaroiło się od kotów i piratów oraz motyli. Dzieci oblegały też dmuchany zamek i statek piracki oraz karuzelę. A do waty cukrowej, popcornu i lemoniady ustawiła się wkrótce ogromna kolejka. Wszyscy mogli ochłodzić się też lodami i napojami (soki, woda mineralna). Na rodziców w kawiarence obsługiwanej przez pedagoga szkolnego i anglistę czekały kawa i herbata oraz wspaniałe ciasto i gofry (wizytówka szkoły znana na całą okolicę) przygotowane przez panie kucharki i intendenta szkoły. A głodni mogli posilić się hot dogami i kiełbaskami z grilla, nad którymi czuwał pan woźny razem z paniami sprzątaczkami. Szkoła i uczestnicy festynu otrzymali w tym dniu z uwagi na szczytny cel (wszak to dla dzieci) dyspensę od księdza proboszcza Ryszarda Fabisza z Kolniczek, za co bardzo dziękujemy.
 Na szczególną uwagę zasługuje tzw. Młodzieżówka OSP Boguszyn (do której należą także uczniowie szkoły z klasy VIII i VII), której członkowie pilnowali porządku, wjazdu do szkoły i kierowali samochody na parking. Wspaniale sprawdzili się w roli ochroniarzy. Rośnie nowe aktywne pokolenie! Zwłaszcza troje z nich zaznaczyło się w trakcie festynu, ponieważ wzięli czynny udział w pokazie OSP Boguszyn.
 O godzinie 14.20 rozpoczął się pokaz pierwszej pomocy udzielanej ofiarom wypadku samochodowego, którzy zderzyli się z drzewem przez OSP Boguszyn. Kierowcą samochodu był uczeń klasy VIII Kacper Kasprzak, a pasażerem uczeń tej samej klasy Jakub Pastuszek. Kierowca sam, aczkolwiek przy pomocy strażaków dziewcząt, opuścił pojazd, usiadł nieopodal i zdradzał wyraźne objawy wstrząsu mózgu. Zajęły się nim „strażaczki”. Na widok takiej pomocy poszkodowany od razu powinien nabrać wigoru. Natomiast pasażer, który uległ większym obrażeniom, łącznie ze złamaniem nogi, wymagał dłuższej i wykwalifikowanej pomocy, której udzielili mu strażacy z OSP Boguszyn. Po tym samochód zapalił się i oczywiście musiał zostać ugaszony. Uspakajamy: nikomu się nic nie stało. Teren pokazu został odpowiednio zabezpieczony. Można było potem wsiąść do wozu strażackiego i zrobić sobie zdjęcia, co było dodatkową atrakcją. Potem strażacy razem z Młodzieżówką pokazywali uczniom, jak udzielać pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Bardzo dziękujemy strażakom, że poświęcili swój czas dla dzieci. Obiecali też ściślejszą współpracę ze szkołą udzielając szkoleń z pierwszej pomocy dla dzieci, ale i dla dorosłych w przyszłym roku szkolnym.
 Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci opuściły zadowolone boisko szkolne. Dobrze, że pogoda dopisała.

 


 
« Wstecz