PODZIĘKOWANIE DLA PANA JERZEGO OMELCZUKA

14.10.2018, 16:09, SP Boguszyn

 

 

 

NADANIE  HONOROWEGO  TYTUŁU 

PRZYJACIELA  SZKOŁY W BOGUSZYNIE

 

Z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej i Dnia Patrona w Szkole Podstawowej w Boguszynie odbyła się uroczysta akademia. Szkoła nosi imię Janusza Korczaka i stąd dzień 14 października stał się równocześnie Dniem Patrona. J. Korczak urodził się i zginął w czasie wakacji, więc ten dzień wydaje się najwłaściwszy na Dzień Patrona, bo przecież ta postać to nauczyciel, wychowawca i wybitny pedagog, którego prace są znane na całym świecie.  (...)


Główne uroczystości zostały poprzedzone przez Tydzień Korczakowski zgodnie z projektem edukacyjnym napisanym przez grono nauczycieli. Odbyło się wiele konkursów: plastycznych, wiedzy o życiu i twórczości Janusza Korczaka oraz literacki. Szkołę udekorowały prace plastyczne dzieci chętnie oglądane przez rodziców dumnych z osiągnięć dzieci, a najlepsze prace literackie wkrótce zostaną opublikowane na stronie szkoły (a w wersji papierowej zostaną wydane drukiem i ustawione na specjalnej półce w bibliotece poświęconej Patronowi szkoły, aby wszyscy zainteresowani mogli je przeczytać).
W czwartek 11 października w ramach obchodów rozegrano towarzyski mecz siatkówki pomiędzy Szkołami Korczakowskimi: Nosków i Boguszyn (drużyny mieszane dziewcząt i chłopców). Szkoły te już 3 lata temu nawiązały pierwszy kontakt i szkoła w Boguszynie jako gość bierze udział w corocznie organizowanym przez Nosków Wieloboju Patriotycznym. Obie szkoły już są umówione na rajdy rowerowe i biegi oraz oczywiście na mecz rewanżowy, ponieważ nasi goście wygrali w przepięknym stylu, a nasza drużyna po dalszych treningach chciałaby wypróbować swych sił po raz drugi. Mecze te na stałe wejdą do programu obu szkół. Myślimy, że w kolejnych latach przyjaźń i współpraca między naszymi Szkołami Korczakowskimi będzie się zacieśniać.
Jednak punkt kulminacyjny obchodów przypadł na piątek 12 października. To w tym dniu oprócz zwyczajowej akademii i rozdania nagród, nastąpiło niecodzienne wydarzenie, pierwsze takie w historii szkoły! W tym dniu na uroczystej akademii w części oficjalnej nastąpiło uroczyste nadanie pierwszego Honorowego Tytułu Przyjaciela Szkoły Panu Jerzemu Omelczukowi. Pan Omelczuk jest zarejestrowany w fundacji osób malujących ustami. Gościł w szkole na spotkaniu z uczniami szkoły, dał pokaz malowania ustami (krajobraz podarowany przez Niego ozdabia ścianę sekretariatu szkoły). Nawiązał wspaniały kontakt z uczniami, nie tylko pokazywał, ale też wyjaśniał i rozmawiał z dziećmi. Wianuszek zainteresowanych wokół tak niezwykłej postaci był ogromny i ciasny, każdy chciał zobaczyć z bliska, jak pan Omelczuk maluje i choć chwilę porozmawiać ze znamienitym gościem. Umówione spotkanie znacznie się przedłużyło. Na koniec pan Omelczuk obiecał namalować dla szkoły obraz Patrona. Jak powiedział, tak zrobił. Przed Dniem Patrona przywiózł do szkoły wspaniały, przepiękny obraz namalowany ustami, a na nim wizerunek Janusza Korczaka, oczywiście z dzieckiem. Postaci dziewczynki nie mogło zabraknąć. Przecież to sam Korczak powiedział, że kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat! To powiedzenie stało się mottem szkoły i wisi na gazetce w każdej klasie. Nie wolno nam o tym zapominać. Ten niezwykły obraz został po raz pierwszy odsłonięty na akademii w czasie przemówienia dyrektora szkoły p. Ireny Borusiak przez przewodniczącą Samorządu Szkolnego uczennicę klasy VIII Wiktorię Zenker. A zastępca Samorządu uczennica klasy V Martyna Matwiejczuk uroczyście złożyła kwiaty pod obrazem w dowód szacunku dla Patrona, ale także p. Omelczuka jako twórcy tak niezwykle namalowanego obrazu. Potem pani dyrektor odczytała akt nadania Honorowego Tytułu Przyjaciela Szkoły i pan Omelczuk został pierwszym honorowym i oficjalnym Przyjacielem Szkoły Podstawowej w Boguszynie. Powiększony akt nadania tytułu zawiśnie na honorowym miejscu obok sztandaru i portretu Janusza Korczaka. Szkoła z całego serca dziękuje Panu Jerzemu Omelczukowi. A w przyszłym roku ma nadzieję, że pan Omelczuk zostanie honorowym gościem na akademii szkolnej z okazji Dnia KEN i Dnia Patrona.

 

Irena Borusiak
 

 
« Wstecz