SPOTKANIE

13.03.2017, 19:34, SP Boguszyn

SPOTKANIE „TRZECH POKOLEŃ”
W SZKOLE W BOGUSZYNIE
Z PRZEDSTAWICIELEM GINĄCYCH ZAWODÓW
POŁĄCZONE Z DNIEM KOBIET

 

 

Wyjątkowo w poniedziałek dnia 6 marca o godzinie 16.00 zebrały się panie w różnym wieku i dziewczynki – uczennice szkoły na kolejnym spotkaniu „Trzech pokoleń” w Szkole Podstawowej w Boguszynie. Tym razem zajęcia prowadził niezwykły człowiek, pan Grzegorz Snela, który jest zdunem z zamiłowania i pierwszego zawodu, a przybył na spotkanie jako zaproszony gość z propozycją współpracy ze szkołą. W związku z tym wkrótce będzie przeprowadzał zajęcia w każdej klasie, by pokazać współczesnym uczniom, na czym polega praca zduna i skąd się brały gliniane garnki oraz ozdoby wielkanocne w dawniejszych czasach. Takie zajęcia odbyły się już w klasie II. Uczniowie byli zachwyceni! A fotorelacja z tego wydarzenia znajduje się na stronie internetowej szkoły. Kolejne zajęcia pan Snela przeprowadzi w marcu dla klasy I i przedszkola. A w następnej kolejności zawita do klas trzecich i starszych w ramach lekcji plastyki i techniki. To niecodzienne i niepowtarzalne wydarzenie dla każdego młodego człowieka.
 Honorowym gościem spotkania była Sekretarz Gminy Nowe Miasto nad Wartą Pani Gabriela Kosmala. Jesteśmy wdzięczni, że mimo licznych obowiązków i kłopotów związanych z reformą oświaty, Pani Sekretarz znalazła czas i raczyła odwiedzić naszą szkołę i wziąć udział w zajęciach.
Spotkanie otwarła dyrektor szkoły Irena Borusiak, która najpierw złożyła życzenia paniom z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, a następnie powitała pana Grzegorza Snelę. Spotkanie rozpoczęto poczęstunkiem przygotowanym przez kucharkę i intendentkę szkoły panie Mirosławę Flis i Małgorzatę Nieborak. Była to niesamowita sałatka wiosenna z ananasem i jeszcze bardziej niesamowite szaszłyczki z piersi kurczaka z serem (przepisy ukażą się wkrótce na naszej stronie internetowej razem ze zdjęciami potraw). Panie naprawdę dały czadu i przygotowały niezwykłe potrawy, które znikały w oczach. Ukoronowaniem Dnia Kobiet było cudowne ciasto (przepis także wkrótce na naszej stronie).
Po niezwykłym poczęstunku pan Grzegorz Snela rozpoczął swe działania najpierw prelekcją o pracy zduna, przy czym pokazywał niezwykłe kafle do pieca i kominków, a następnie rozdzielił glinę i pokazał, co można z niej robić. To była najwspanialsza część spotkania. Wszyscy chętnie zaangażowali się w lepienie koszyczków, kaczuszek i innych cudeniek z gliny. Można było także usiąść przy kole garncarskim przywiezionym przez przedstawiciela ginących zawodów i spróbować swych sił przy wytwarzaniu garnków. To wcale nie było takie łatwe, jak się wydawało na początku. Ale satysfakcja ze stworzenia czegokolwiek była niesamowita. Pan Snela z niezwykłą cierpliwością wprowadzał chętnych w arkana sztuki zduńskiej. Zajęcia spotkały się z niezwykłą zainteresowaniem, więc dyrektorowi szkoły nie pozostało nic innego, jak tylko zaprosić pana Grzegorza do kolejnych odwiedzin w szkole. Teraz następnym etapem prac gliniarskich jest malowanie wytworzonych wcześniej form i przygotowanie ozdób wielkanocnych. W związku z tym zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne zajęcia, o terminie których poinformujemy wkrótce. Czekają na nas zajączki wielkanocne, które należy ozdobić.
 

 
« Wstecz