TWÓRCA LUDOWY NA AUTORSKIM SPOTKANIU W SZKOLE

09.12.2018, 13:55, SP Boguszyn

TWÓRCA  LUDOWY  NA  AUTORSKIM  SPOTKANIU  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  W  BOGUSZYNIE

 

            Na kolejne spotkanie „Trzech pokoleń” organizowane już czwarty rok w Szkole Podstawowej w Boguszynie przybyła pani Stanisława Kowalska z Goliny – mistrzyni tzw. snutek golińskich (haft regionalny) i jedyna osoba z obszaru Wielkopolski wykonująca czepce do strojów ludowych oraz fartuchy i ozdobniki do wielkopolskich strojów ludowych. Pani Stanisława jest już wiekową osobą, bo urodziła się w 1933r., tym więc bardziej wszyscy byli wdzięczni, że przyjęła zaproszenie dyrektora szkoły p. Ireny Borusiak i zgodziła się na spotkanie autorskie.

    

Pani Kowalska haftu nasnuwanego nauczyła się podczas kursu zorganizowanego przez p. Helenę Bernasowską w 1947r. (pani H.B. była pierwszą wielkopolską laureatką prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga). Pani Stanisława od 16 roku życia haftuje, a od lat 40! wykonuje czepce. Jest jedną z nielicznych mistrzyń czepców. Od lat szyje czepce dla zespołów folklorystycznych regionu wielkopolskiego. W 2015r. nagrała z Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu film instruktażowy o układaniu czepców tradycyjnych pt. „Ginący zawód – układanie czepców wielkopolskich”. W roku 2017 poprowadziła całoroczne warsztaty mistrzowskie z czepkarstwa regionalnego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mimo swoich lat współpracuje z domami kultury, jest czynnym uczestnikiem jarmarków i targów sztuki ludowej. Otrzymała kilka prestiżowych nagród oraz Odznakę Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” (2017) i jako czwarty twórca Wielkopolski Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”(2018) w kategorii twórców plastyki obrzędowej w dziedzinie hafciarka i twórczyni czepców wielkopolskich. Poprzednimi nagrodzonymi twórcami z naszego regionu była wspomniana już p. Bernasowska, nieżyjąca już p. Pelagia Pietrzak z Goliny oraz p. Eugenia Wieczorek z Jarocina (poprzedni gość szkoły). Prace p. Stanisławy znajdują się w kilku muzeach i można je obejrzeć np. w jarocińskim Muzeum Regionalnym. Pani Stanisława tworzy tradycyjny haft nasnuwany zwany snutką golińską (czepce, obrusy), ale też wykorzystuje te elementy w nowocześniejszych formach (obrazy na ścianę, serca komunijne – wyróżnienie w Konkursie Sztuki Ludowej w Częstochowie w kategorii „Koronka – tradycja” w 2018r., stroje ludowe dla lalek). Wzory, które wykorzystuje w swoich pracach, rysuje najpierw na pergaminie, odrysowuje na tiulu lub płótnie i wyszywa.

            Wspaniałe, różnorodne  prace (serwetki, choinki, aniołki, dzwonki, serce i lalkę w stroju ludowym), wzory (na obrusy, bieżniki, serwetki i czepce), cudowną lalkę w stroju ludowym oraz niezapomniany humor pani Stanisława przywiozła do szkoły. Pokazała zebranym babciom, matkom, córkom, jak wykonuje się czepce dla dorosłych i lalek oraz jak się nasnuwa haft goliński. Bardzo ciekawie pani opowiadała o swej pracy i swym życiu. A nawet zaśpiewała tradycyjną ludową przyśpiewkę ze swych stron. Wszyscy zebrani byli zachwyceni jej osobowością i pracami. Na koniec dyrektor szkoły wręczyła pani Stanisławie Kowalskiej oficjalne podziękowanie za przybycie do szkoły, a członkinie „Trzech pokoleń” nagrodziły ją brawami. To będzie niezapomniane spotkanie.

Wszyscy oczekują wizyty następnego zaproszonego gościa. Założeniem spotkań jest bowiem zapraszanie raz do roku osoby wyjątkowej i zasłużonej dla kultury ludowej. By duch w narodzie nie zaginął, a młodzi poznawali swą przeszłość. Następne spotkanie będzie dopiero w lutym ze względu na święta i styczniowe ferie. Za to spotkanie w tym miesiącu obędzie się pod znakiem Walentynek. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Zapowiadamy niespodzianki.

Irena Borusiak


    

 

    

 

 

    

 

    

 

 

   

 
« Wstecz