WIELKOPOLSKI KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO ETAP SZKOLNY

21.10.2018, 23:53, SP Boguszyn

WIELKOPOLSKI  KONKURS  JĘZYKA  POLSKIEGO ETAP SZKOLNY

W piątek dnia 19 października 2018r. odbył się etap szkolny Wielkopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Jest to konkurs, który ze względu na swą rangę (konkurs kuratoryjny, w którym po uzyskaniu tytułu finalisty lub laureata na ostatnim etapie uzyskuje się zwolnienie z części sprawdzianu ósmoklasisty i maksymalną ilość punktów z języka polskiego oraz ocenę celującą z tego przedmiotu) i trudność (dodatkowe lektury do przeczytania, które nie należą do najłatwiejszych) -  jest niezwykle prestiżowy i udział w nim to zaszczyt dla ucznia. Zwłaszcza dla tych, którzy przechodzą dalej do kolejnego etapu.

W tym roku szkolnym do konkursu przystąpiło 7 odważnych uczniów: 4 z klasy VIII (wychowawca p. Weronika Rabczewska)  i 3 z klasy VII (wychowawca p. Joanna Odorczyk). Zmierzyli się oni z trudnymi zadaniami otwartymi (rozprawka) i zamkniętymi dotyczącymi takich tekstów  jak „Burza” i „Romantyczność” Adama Mickiewicza, „Ikar” Jarosława Iwaszkiewicza oraz „Kwiat kalafiora” Małgorzaty Musierowicz. Musieli także zapoznać się wcześniej z filmem krótkometrażowym dotyczącym ważnego problemu tolerancji we współczesnym świecie. Oprócz tego uczniowie musieli wykazać się wiedzą z teorii literatury  i znajomością gramatyki. Było to zwłaszcza trudne dla uczniów klasy VII, którzy jeszcze nie omawiali na lekcjach imiesłowów, a do rozprawki się dopiero przygotowują. Jednak wszyscy sobie nieźle poradzili. Uczniów z klasy VIII przygotowywała p. Ilona Łukaszczyk, a z klasy VII p. Irena Borusiak.

Troje uczniów naszej szkoły przeszło do dalszego rejonowego etapu tego konkursu, jeszcze trudniejszego, trzeba przeczytać jeszcze poważniejsze teksty. Będziemy trzymać kciuki.

 

A oto wyniki:

1.      Rozalia Adamczyk  klasa VIII - 44 punkty

2.      Maria Antonina Kopa klasa VII – 41 punktów

3.      Wiktoria Zenker klasa VII – 40 punktów

Te uczennice będą reprezentować szkołę na etapie rejonowym konkursu. Gratulacje. Życzymy sukcesów.

 

Pozostali uczniowie to:

1.      Szymon Kochanowski  klasa VII – 34 pkt

2.      Weronika Bzodek  klasa VIII – 28 pkt

3.      Monika Menzel  klasa VIII

4.      Dawid Filipiak  klasa VII

 

Wszystkim gratulujemy odwagi, wiedzy i chęci do nauki. Byle tak dalej! Serdeczne gratulacje. Życzymy dalszych sukcesów.                                                                                                                                                                                           

 

Dyrektor szkoły i polonista

Irena Borusiak 
« Wstecz