stare1

Pierwsze wzmianki o szkole w Boguszynie zostały odnotowane w kronice z okresu zaboru pruskiego pod datą 1 maja 1897 r. Niektóre karty kroniki zostały zniszczone, stąd przypuszczalny rok oddania do użytku pierwszego budynku szkolnego przypada na lata 1892/93. Była to szkoła powszechna o jednej izbie lekcyjnej.

 

W okresie II Rzeczypospolitej istniała w dalszym ciągu jednoklasowa szkoła powszechna czterooddziałowa.

 

W okresie okupacji hitlerowskiej w budynku tym uczyły się dzieci niemieckie. Natomiast dzieci polskie musiały uczęszczać do szkoły w Kolniczkach, ucząc się w języku niemieckim.

 

Po wyzwoleniu Boguszyna i okolicy, w styczniu 1945 r., przy pomocy rodziców została uporządkowana izba lekcyjna i otoczenie budynku, a 8 lutego1945 r. otwarto szkołę, w której pracował jeden nauczyciel. W roku szkolnym 1945/46 uruchomiono drugą izbę lekcyjną w byłym budynku administracyjnym pomajątkowym, oddalonym 800 m od istniejącego (w podwórzu byłego PGR). Szkoła obejmowała klasy I - V . W następnym roku szkolnym 1946/47 została przygotowana w tymże budynku trzecia izba lekcyjna i naukę rozpoczęły klasy I - VII. W ten sposób Publiczna Szkoła Powszechna w Boguszynie stała się po raz pierwszy pełną szkołą powszechną siedmioklasową, z klasami łączonymi. Z biegiem czasu były budynek pomajątkowy został w całości zagospodarowany na cele szkolne. Swoim zasięgiem szkoła w Boguszynie obejmowała, poza Boguszynem i Świętomierzem, wsie: Kruczyn, Chromiec, Kruczynek, Boguszynek, skąd dzieci uczęszczały do klas starszych, tj. od V - VII. W miarę upływu czasu zaczęła wzrastać liczba dzieci w szkole, a izby lekcyjne stały się ciasne i ciemne.
 

stare2

W latach 50-tych postanowiono zbudować nową szkołę w jednym budynku, z odpowiednim zapleczem i terenami na dziedziniec oraz boisko. Na przełomie lat 50/60 władze zaakceptowały propozycję kierownika szkoły Stanisława Kędzierskiego i mieszkańców wsi. Po uzyskaniu gruntu szkoła została zlokalizowana w centralnym punkcie Boguszyna. W roku 1963 rozpoczęto budowę szkoły 5- izbowej wg typowej dokumentacji i w końcu czerwca 1964 r. został dokonany odbiór obiektu, Pomnika Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Marcina Kasprzaka. Na terenie Gminy Nowe Miasto n/Wartą była to pierwsza nowa szkoła w okresie powojennym. Jej kierownikiem, a później dyrektorem został Stanisław Kędzierski, który z tym środowiskiem i z tą szkołą związał cała swoją pracę pedagogiczną. Nad całością budowy szkoły czuwał Społeczny Komitet Budowy z przewodniczącym Franciszkiem Litkowskim na czele.

 

Ze względu na rozbudowane w Boguszynie osiedle domków jednorodzinnych wzrosła liczba dzieci. By uniknąć dwuzmianowości, reaktywowano w roku 1984 nauczanie w placówce oświatowej w Boguszynku. W budynku tym uczyły się dzieci klas I - III. W tym samym roku, z inicjatywy Komitetu Rodzicielskiego został ufundowany i wręczony społeczności uczniowskiej sztandar szkoły. W tymże roku na emeryturę przeszedł dotychczasowy dyrektor szkoły, Pan Stanisław Kędzierski, a nowym dyrektorem została Pani Stefania Jankowska. W następnych latach polepszyły się warunki pracy w szkole: zmieniono ogrzewanie CO na gazowe, pomieszczenia po kotłowni węglowej zostały zaadoptowane na bibliotekę i czytelnię, powstała też sala komputerowa a toalety znajdujące się dotychczas poza budynkiem szkolnym, przeniesiono do przystosowanych do tego celu pomieszczeń wewnątrz.
 

stare3

W 1996 r. nastąpiło połączenie dwóch szkół: Szkoły Podstawowej w Boguszynie oraz Szkoły Podstawowej w Chromcu, które od tej chwili funkcjonowały pod nazwą Szkoła Podstawowa w Boguszynie z Filią w Chromcu. Od nowego roku szkolnego 1996/97 w budynku szkolnym w Chromcu uczyły się dzieci klas I-III oraz oddział przedszkolny, natomiast budynku szkolnym w Boguszynie - dzieci klas IV-VIII.

 

W związku z reformą oświaty w roku 2000 szkołę opuścili ostatni absolwenci klas VIII. Od nowego roku szkolnego 2000/2001 budynek w Boguszynie służył uczniom klas IV-VI zreformowanej szkoły podstawowej. 1 września 2001 r. dyrektorem szkoły został Pan Zbigniew Kokot.

 

W latach 2001 - 2005 w ramach współpracy z Radą Rodziców, szkoła pozyskała nowy profesjonalny sprzęt nagłaśniający i audiowizualny. Został przeprowadzony także kapitalny remont dachu, wymieniono okna oraz odnowiono elewację zewnętrzną szkoły.

 

W sierpniu 2004 r., w ramach projektu MENiS „Pracownia internetowa w każdej szkole podstawowej", szkolna pracownia komputerowa wzbogaciła się o 10 stanowisk z dostępem do Internetu.

 

4 września 2004 r. odbył się I Zjazd Absolwentów Szkoły Podstawowej w Boguszynie z okazji 40- lecia istnienia nowo wybudowanej szkoły. Uczestnicy zjazdu byli świadkami odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci pierwszego dyrektora szkoły, Stanisława Kędzierskiego. 1 kwietnia 2005r. rozpoczęto budowę sali gimnastycznej. 31 sierpnia 2005 r. na emeryturę odszedł dyrektor szkoły Pan Zbigniew Kokot, a nowym dyrektorem została Pani Teresa Weber.

 

Od 1 września 2006 r. dzieci klas I-III oraz przedszkola, dotychczas uczące się w budynku w Chromcu, rozpoczęły naukę w wyremontowanym budynku szkoły w Boguszynie.

 

Uroczyste otwarcie nowo wybudowanej sali gimnastycznej odbyło się 8 września 2006r. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp. , władz Gminy Nowe Miasto nad Wartą oraz zaproszeni goście. Budowa sali była możliwa dzięki wsparciu finansowemu funduszy Unii Europejskiej, ZPORR oraz Gminy Nowe Miasto nad Wartą.

 

13 czerwca 2014 r. odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Boguszynie imienia Janusza Korczaka. Ksiądz proboszcz kanonik, Ryszard Fabisz, podczas mszy świętej poświęcił ufundowany przez rodziców sztandar z wizerunkiem patrona. Pani dyrektor, Teresa Weber, przedstawiła krótki rys historyczny placówki oświatowej w Boguszynie oraz zapoznała z cyklem programów i działań edukacyjnych, mających na celu wybór patrona szkoły. Następnie przewodniczący Rady Gminy, pan Janusz Janicki, odczytał i wręczył pani dyrektor Uchwałę Rady Gminy, na mocy której zostało nadane szkole imię Janusza Korczaka.

 

1 września 2015r. dyrektorem szkoły została pani Irena Borusiak. W kolejnych latach rozpoczęto starania o rozbudowę placówki, co się udało i 14 października 2022r. uroczyście otwarto dobudowaną część przedszkolną. Odnowiono też elewację zewnętrzną szkoły. Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, uczniowie i przedszkolacy mogą korzystać zarówno z nowych sal, jak i nowych pomocy dydaktycznych, co ułatwia codzienną pracę. Najmłodsi mają też do dyspozycji nowy plac zabaw.

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny co roku pamięta o swoim patronie i w ramach październikowego tygodnia patrona organizuje różne projekty, akcje, zawody, konkursy przybliżające sylwetkę niezwykłego przyjaciela dzieci - Janusza Korczaka. Można śmiało powiedzieć, że wtedy Pan Doktor jest wśród nas.